Centrum Transferu Wiedzy

Aktualności

20.04.2020

Pierwsze testy wykrywające COVID-19 zostaną dziś przeprowadzone w Laboratorium utworzonym w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.

Pierwsze testy wykrywające COVID-19 zostaną dziś przeprowadzone w Laboratorium utworzonym w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie.
Zaplanowano wykonywanie 100 testów dziennie, ich liczba ma się zwiększyć po uruchomieniu drugiej linii diagnostycznej.

 

Laboratorium wyposażone zostało w komory gwarantujące prawidłowe wyodrębnianie koronawirusa i zapewniające bezpieczeństwo pracownikom oraz nowoczesną aparaturę do izolacji materiału genetycznego. Badania diagnostyczne będą wykonywane za pomocą testów bardzo wysokiej czułości. Test PCR genetyczny w materiale pobranym od człowieka wykrywa DNA wirusa w realnym czasie, czyli w dniu pobrania.

 

Nowo powstałe laboratorium koronawirusa ma przyśpieszyć i usprawnić diagnozowanie podejrzanych o zakażenie SARS-CoV-2 pacjentów, hospitalizowanych w lecznicach lubelskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie jest 2 tys. łóżek, a także innych szpitalach Lublina i województwa.

Szczegółowe informacje dostępne są na:
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C81803%2Clublin-nowe-laboratorium-diagnostyki-koronawirusa-w-uniwersytecie-medycznym

Centrum Transferu Wiedzy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie